Játékvezetőink testközelből IV.

A ”megszokott mindennapokból kimozdít”. Többek között ezt is megtudtuk Pióker Gábortól, újonc játékvezetőtől, akinek már nem a karrier építés a célja, sokkal inkább a közösség építése.

Úszásról érkeztem, előtte már megbeszéltük a pontos helyet és időpontot a beszélgetésünkhöz. „Piki”, ahogy becézni szokták, már ott várt engem. Sajnos sikerült elkésnem innen is, de Gabi ennek ellenére a szokásos jókedvével fogadott. A tartalmas beszélgetésben Piki sok mindent elmondott a terveiről, a személyéről, hogy miért is jó ebben a korban belefogni egy új hivatásba vagy akár arról, hogy miért tekerné vissza az időt.” –Kis Máté a cikk készítője

Mikor vizsgáztál le játékvezetőnek?

2019. március 7-én tettem sikeres vizsgát. Ez volt az első szezonom. Pontosabban már tavasszal is egy kicsi, de az ősz már teljes volt.

Volt a játékvezetés előtt bármilyen kapcsolódásod a foci világához?

Már kiskoromban is mindig a labda vagy a pálya közelében voltam, nagyrészt köszönhető ez annak, hogy Édesapám jó 20 évet a szegedi futball világában tevékenykedett, 25 évet pedig a Pick Szeged kézilabda csapata mellett töltött el. Részlehajlás nélkül mondhatom, hogy Őt senkinek sem kell bemutatni a szegedi sportéletben, Ő volt a példaképem, miatta kerültem bele a városi sportéletbe. Hamar megtapasztaltam, hogy a sport mindenkit összeköt és összekovácsol, szereztem sok barátot, ismerőst a kispályás és nagypályás futballban eltöltött hosszú évek alatt.

A kezdetek, háttérben a valamikori SZEOL pálya, ami helyén sportuszoda épül.

Kinek vagy minek a hatására tetted le a játékvezetői vizsgát?

Szalai Szabolcsot évekkel ezelőtt már figyeltem, hogy hogyan vezeti a mérkőzéseket és kezeli a pályán a játékosokat. Végül baráti körömben, Balla Attila vetette fel a játékvezetés lehetőségét, aki már játékvezetőként tevékenykedett.

Kellett győzködni, hogy elindulj a tanfolyamon?

Nem kellett, gyorsan meggyőzött, segített nyilván a döntésemben, hogy a baráti körünkhöz tartozó Báló Bence és Paczér Balázs is 2019 januárjában velem együtt kezdte el a tanfolyamot és tettünk aztán sikeres vizsgát márciusban.

Volt e a vizsga előtt bármiféle véleményed a „fekete rigókról”?

Nem, nem volt. Mindig próbáltam a játékkal foglalkozni és nem a vezetéssel.

Milyenek az első félév tapasztalatai?

Nagyon sok pozitívum ért a játékvezetői közösségtől, illetve a pályáról a játékosoktól. Nyilván érik az embert negatív élmények is, de ez is hozzá tartozik ehhez a szakmához. Nagyon tetszik a mérkőzésekre való felkészülés, az egész játékvezetést körülvevő légkör. Mindig próbálok a pozitívumokból táplálkozni és azokra visszaemlékezni, szóval összességében abszolút elégedett vagyok az első félévvel. De egy dolgot biztos sajnálok, hogy későn kezdtem el a játékvezetést. Kár, hogy ilyen idősen fogtam bele, ha lehetne, visszapörgetném az időt úgy 10-15 évvel.

Mennyire vagy szívlelős típus? Mennyire veszed magadra a pályán történteket, bekiabálásokat?

A bekiabálásokat nem szoktam meghallani. Külvilággal olyankor nem foglalkozom.  A mérkőzés végén meghallgatom a társaim, illetve a játékosok véleményét. Nyílván jól esik, ha a meccs után elismerik a teljesítményemet, de ha negatív kritikával illetnek, sem veszem magamra, szerencsére eddig nem történt olyan, ami miatt álmatlan éjszakáim lettek volna.

Az életkor szabályozás miatt már nem tudsz NB-s szintekre jutni, de sajnos a megye első osztály sem lehet már reális célkitűzés számodra. Ennek ellenére mi késztetett arra, hogy letedd a vizsgát?

A sport mindenképp fontos az életemben. Fontos, hogy mozgásban maradjak, illetve, hogy mentálisan is fitten tartsam magam, de más dolog is szerepet játszott. Bizonyítás képen is meg akartam mutatni, hogy igenis képes vagyok munka és egyéb elfoglaltságok mellett ezt csinálni. Mindenféleképpen a sportban akartam maradni, a társaság, a közösség élményére vágytam, a munka ezeket nem tudta már megadni. A személyem is ilyen, szeretek közösségben lenni, aktív maradni.

Meglepett a közösség ereje?

Igen. Az életemben ez egy pozitív dolog, nagy pluszt adott. Nagyon sok mindent tanultam a társaktól, játékosoktól és az élettől is. Gyorsabban döntök, gyorsabban reagálok dolgokra, jobban figyelek és szerteágazóbb a figyelmem is, szóval nekem sokat adott már most. Mindezeken túl kicsit kimozdít a megszokott mindennapokból.

Mennyi időt vesz el a „szabadidődből”?

Nem így fogalmaznék, nyilván áldozattal jár és igényel némi előzetes tervezést, de ez valahol számomra kikapcsolódás is, nem csak munka. Igyekszem arra figyelni, hogy a család és a magánélet rovására azért ne menjen.

A minden évben megrendezendő játékvezetői bálon különböző díjakat szoktak kiosztani. Idén egy újat, „Az év újonc játékvezetője” díjat hirdettek meg és osztottak ki, amit te kaptál meg elsőre. 

Milyen érzések kavarogtak benned, amikor átvetted és mennyire ért a díj váratlanul téged?

Nagyon meglepett. Szerintem vannak nálam potenciálisabb, fiatalabb játékvezető újoncok, akik feltörekvőbbek, több esélyük van a magasabb osztályba kerülésért. Mivel nekem nincs sokkal feljebb lépési lehetőségem a koromból adódóan, így tényleg meglepődtem, amikor a nevemet mondták, elsősorban inkább a közösség építéséért és az újoncok összetartásáért kaptam, de mindezen túl azért nagyon örültem.

Gabi, „Az év újonc játékvezetője” díjjal a kezében, amit újonc JV elsőnek vehetett át a 2019. december 7-én megtartott játékvezetői bálon.

Látszódik, hogy neked van egy fajta vezéregyéniséged a frissen vizsgázottak körében. Hallgatnak rád, illetve nagyon jól mozgósítod őket. Mik a módszereid, hogyan próbálod őket egybetartani?

Igen, ezt jól látod, gondolom ezért is kaptam a díjat. Próbálom is őket erre motiválni, kicsit beléjük verni, hogy aktívnak és közösségi embernek kell lenni. Az év végén szerveztünk is egy évzárót az újonc JV-k körében, elmentünk biliárdozni, iszogattunk, beszélgettünk az elmúlt szezonról és a jövőt illető tervekről. Több közös meccsnézést is szerveztünk, megnéztük és megnézzük egymás mérkőzéseit, ha időnk engedi. Azért a távolságok szoktak ezekbe a programokba beleszólni, mondjuk Szentesről vagy Apátfalváról okoz nehézségeket bejutni, de igyekszünk úgy szervezni, hogy mindenkinek megfelelő legyen. Mindenesetre, aki Szegeden van, és sulit nem befolyásol, az jön hétköznap is focit nézni, legyen szó egy válogatott, bajnokok ligája, vagy bármilyen egyéb meccsről. Szerintem ez normális, mármint, hogy szervezkedünk, és nem tudom, miért számít ez kuriózumnak, de mi próbáljuk ezt így csinálni.  Tényleg jó látni, hogy majdnem mindenki aktív a csapatból.

Tény, de az első év nagy vízválasztó a frissen vizsgázók körében. Többen ráhagyják, egyrészt a néhai „mostoha” körülmények miatt, vagy rájönnek, hogy nem nekik való ez a hivatás. Te hogy látod ezt nálatok, mennyire fordul ilyen elő?

Hála Istennek még nem hallottam ilyenről a csoportunk körében, hogy bárki is abba kívánja hagyni. De erről inkább 5 év múlva beszéljünk, most még tényleg mindenki lelkes és célokkal teli. De lehet ebben segítség az is, hogy hétvégénként összejövünk és megbeszéljük a hibákat és bíztatjuk egymást egy-egy rosszabbul sikerült mérkőzés után.

Visszakanyarodva a díjhoz, van e esetlegesen egy olyan díjazás, amit szívesen megkapnál ezek után?

Amit nagyon szeretnék, az a 10 éves játékvezetőknek járó serleget átvenni.

Amikor nem vagy a pályán akkor mivel foglalkozol?

Kereskedelemben és logisztikában dolgozom.

Mennyire nehéz vagy könnyű összeegyeztetni a munkádat a játékvezetéssel?

Szerencsém van, mert olyan a munkám, ami segíti a játékvezetést. Azért kell áldozatokat hoznom az egyik vagy a másik rovására, de elég nagy százalékban tudok mérkőzést vállalni.

A következő kérdésem is ezzel kapcsolatban lenne, amit elkezdtél az előbb kifejteni. De a kérdés előtt mindenekelőtt azt érdemes tisztázni, hogy a mérkőzések nagy százaléka szombaton és vasárnap van, magyarán a békés, nyugodt hétvégékről le kell mondani aki „sípolni” kezd. Mennyire okoz kihívást ezt összeegyeztetni az élet többi részével?

Nagyon nehéz, vegyük például aki iskolába jár, igazolt játékos és úgy kell saját mérkőzései mellett megoldani, hogy vezetni is tudjon mérkőzést, esetleg mérkőzéseket. Akinek most lesz párkapcsolata vagy már családos ember, vagy éppen most fog családalapításba és talál egy olyan párt, aki elfogadja és tolerálja ezeket, azt a társat nagyon becsülje meg.

Áldozatokat kell hozni mindkét félnek..

Tényleg nagyon kíváncsi lennék arra, mi lett volna, ha 20 évesként kezdem a játékvezetést, sokkal egyszerűbb lenne, mint, amikor már család van és építed az életedet. Hatalmas tolerancia kell a feleségtől vagy barátnőtől, hogy mindezt elfogadja. Egy laikusnak nagyon nehéz megérteni, a felkészülés mivel jár, egy mérkőzés hogyan zajlik le és mennyi időt vesz igénybe, mennyivel érkezel hamarabb és távozol később, mint a mérkőzés időtartama, mit jelent az, ha felhívnak, hogy be kellene segíteni egy kollégának, hogy szombaton reggel elmész, és csak este érsz haza és lehet másnap ugyanez a forgatókönyv…szóval nagyon nem egyszerű a dolog.

Már átlépted a 40-es „táblát”, de mint ahogy mondtad vannak céljaid a játékvezetésben.

Igen, már átléptem a 40-et, a fentebb leírtakon túl egy célom van, elérni a tíz éve aktívan működő játékvezetői elismerést.

Mit gondolsz, attól, hogy ebben a korban kezdted el, van bármilyen előnyöd, mondjuk egy 20 éveshez képest?

Attól, hogy én most, 42 évesen, kezdtem a játékvezetést nem voltam több mint bármelyik újonc. Más élettapasztalattal, más korral kezdtem, de én se tudtam, hogy fújjam a sípot, hogy célszerű jegyzeteljek, hogy húzzam a zászlót vagy, hogy kommunikáljak a játékosokkal. Ezeket mind tanulni és tapasztalni kell, amik csak a mérkőzésekkel, illetve a kollégák közötti beszélgetésekkel jönnek. A munkahelyemen vezető szerepet töltök be, így vannak mindennapi feladatok, helyzetek, amik szintén gyors döntéseket igényelnek.

Biztosan te is tudod, hogy január 14-én indul a JV tanfolyam, ami után már nem te fogod viselni az „újonc” címkét. Mit tanácsolnál azoknak a jelentkezni akaró vagy bizonytalan embereknek, akik játékvezetőnek adják a fejüket?  Miért válasszák ezt a hivatást?

Az jelentkezzen, aki igazi kihívásra vágyik. Egy komoly szellemi próbatétel ebbe belekóstolni, átélni bizonyos helyzeteket, meghozni felelősségteljes döntéseket. Aki megtalálja ebben a számításait és komolyan gondolja, hosszú távú célokat és sikereket tud elérni. Csak ismételni tudom magam, bánom, hogy csak most kezdtem el, viszont aki ilyen korba kezdi el, mint én, az se bánkódjon, vegye az én példámat és hozza ki belőle a maximumot.

Van-e más hobbid?

Szeretek kerékpározni, hosszú távokat szoktam tekerni. De leginkább a társaság, a közösség az én hobbim, egy nagy baráti beszélgetés az engem felspannol, szeretem a gondokat megbeszélni. Ezen kívül nagyon szeretek moziba járni.

Ha már úgyis aktuális, hogy állsz a Star Wars-al?

Még nem láttam az új részét, de meg akarom nézni a fiammal. Úgy gondolom, hogy egy olyan film, amit kötelező megnézni.

Kedvenc film?

John Wick-et bírom, mindegyik részét láttam, számomra az egy kiemelkedő alkotás. Mindemellett, szeretem Keanu Reeves munkásságát.

Legvégén pedig 2 gyors kérdés, gyors válasszal.

Síp vagy zászló?

Mindkettő.

Ott lesz-e a magyar válogatott a 2020-as labdarúgó EB-n?

Nem.

Tényleg?

Nem, persze örülnék neki, ha kijutnának, de a realitás nem ez. 

Nagyon szépen köszönöm az idődet!

További sportsikerekben gazdag újesztendőt kívánunk neked!

Ha kedvet kaptál, és szeretnéd magad kipróbálni játékvezetőként, jelentkezz a januárban induló tanfolyamunkra! További részletek:  http://jatekvezetoleszek.hu